* Miks panevad pealtnäha ratsionaalsed ja intelligentsed inimesed toime julmi ning vägivaldseid tegusid?
* Millised on hävitava käitumise peapõhjused?
* Kuidas me saame selliseid impulsse ärgitavaid emotsioone talitseda?
* Kas suudame õppida enese ja teistega rahus elama?
Kujutlege, et istute dalai-laama eravastuvõtutoas koos väikese grupi esmaklassiliste teadlaste ja filosoofidega. Juhtivate mõttehiiglaste elava ja kütkestava jutuajamise käigus lahatakse ammuseid, kuid taas päevakorda tõusnud küsimusi. Rahvusvahelise bestselleri "Emotsionaalne intelligentsus“ autor Daniel Goleman lisab siin raamatus sellele mõttevahetusele valgustavaid kommentaare ja tutvustab sellest ajaloolisest kohtumisest inspireeritud murranguliste uuringute tulemusi.
Budistliku filosoofia kohaselt põhjustavad isikliku õnne puudumist ja kõiki inimestevahelisi konflikte Kolm Mürki: iha, viha ja väärkujutlused. Samas pakub nimetatud filosoofia hämmastavalt keerulisi psühholoogilisi vastumürke, mille tõhusust kinnitab ka nüüdisaegne neuroteadus. Uued kõrgtehnoloogilised seadmed võimaldavad teadlastel piiluda ajukeskustesse, mis rahustavad sisemisi raevu- ja vihapurskeid, ning lisaks sellele näidata, et teadlikkust treenivad meetodid, näiteks mediteerimine, tugevdavad emotsionaalset stabiilsust ning võimendavad meie positiivseid meeleolusid.
Auväärsed nõukogu liikmed teavitavad meid teaduse hiljutistest avastustest ning arutlevad muudel põnevatel teemadel: Mis rolli mängivad hävitavad emotsioonid inimevolutsioonis? Kas need on inimkehasse "programmeeritud"? On’s niisugused emotsioonid üleüldised või määrab kultuur meie tundeelu? Kuidas arendada kaasaelamisvõimet? Saame teada, et negatiivsuse piiramine tugevdab ka immuunsüsteemi. Raamat sisaldab soovitust luua koolipõhine sotsiaalse ja emotsionaalse õppimise programm, mis aitaks tõsta laste eneseteadvust, talitseda nende viha ja aidata arendada kaastunnet.
Neid provotseerivaid ideid esitavad mitmesugused säravad isiksused, arutelule lisavad värvi dalai-laama ilmekad küsimused ja tema üllatuslikult hea huumorimeel. Lihtsad vastused küll puuduvad, kuid Meele ja Elu Instituudi dialoog annab lõppkokkuvõttes võimaluse võrdlemisi lootusrikka plaani loomiseks. Kindel on, et see arutelu rajab aluse haridustöötajate, religioossete ja poliitiliste juhtide ning lapsevanemate mõttevahetustele, toetades ühtaegu kõiki neid, kes otsivad rahu nii eneses kui maailmas.
DANIEL GOLEMAN, Ph.D., on ülemaailmsete bestsellerite Emotional Intelligence („Emotsionaalne intelligentsus“) ja Working with Emotional Intelligence („Töö emotsionaalse intelligentsusega“) autor, raamatu Primal Leadership („Loomulik juhtimine“) kaasautor ning kahekordne Pulitzeri auhinna kandidaat New York Timesis avaldatud aju ja käitumisteadust käsitleva ajakirjandusliku uurimistöö eest. Käesoleval ajal on ta Rutgersi ülikooli juures asuva Emotsionaalse Intelligentsi Konsortsiumi kaasesimees ning Ameerika Teaduse Edendamise Assotsiatsiooni liige.