PALJU ILUSAID ASJU

Raamatu kaas
Lehekülgede arv
344
Mõõtmed
230 x 155
Avaldamise aeg
22.11.2007
Tõlkija
Toimetaja
Hind
14,12 €
Meie veebipoest on raamat otsa saanud!

Vincent Schiavelli on tuntud eeskätt karakternäitlejana. Kõige muu hulgas on ta osalenud sellistes filmides nagu “Lendas üle käopesa”, “Amadeus” ning “007 ja igavene homne”. Schiavelli kasvas üles Brooklynis, sitsiilia-ameerika peres, kus räägiti nii inglise kui sitsiilia keelt. Tema varajasemate mälestuste hulka kuuluvad õhtupoolikud vanavanemate köögis, vanaisa ja vanaema lood elust ja inimestest, mille nad jätsid maha oma kodulinna Polizzi Generosasse, linnakesse Madonie mägedes Sitsiilias.

Kui Schiavelli kasvas suuremaks, muutusid jutud sellest linnast omamoodi muinaslugudeks. Peaaegu neljakümneaastaselt võttis ta esimest korda ette reisi Sitsiiliasse ja teda ootas ees muinasjutt algusfraasiga “Elasid kord…” – lood, mida ta oli kuulnud nii palju kordi oma vanavanemate köögis.

Raamatus “Palju ilusaid asju” kutsub Schiavelli lugejat avastama Polizzi Generosa inimesi, loodust ja, mis kõige olulisem, kohalikku kööki. Ta on kirjutanud suurepärase, nauditava raamatu, mida võib pidada nii mälestustekoguks kui ka kokaraamatuks. Retseptid on lihtsad ja maalähedased, nende hulka kuuluvad magushapud lihapallid, suvine minestroone, tomatirisoto, hautatud talleliha ja kartuligratään loorberilehtedega, lisaks mitmed magustoidud ja suurepärased liköörid (sealhulgas limuncello).

Inimene, kes unistab reisist Sitsiiliasse, saab mitmeid häid näpunäiteid peatuspaikade ja söögikohtade kohta.. Raamatut illustreerivad Vincenti sõbra, Polizzi kunstniku Santo Lipani joonistused.

Kui lugeja on raamatu lõpetanud, ei imesta ta enam, miks luksusliku Hollywoodi kõrval on Vincent Schiavelli teiseks koduks saanud Polizzi Generosa.

Sitsiilia päritolu ameerika näitleja Vincent Schiavelli sündis ja kasvas Brooklynis. Ta on teinud kaastööd paljudele väljaannetele, avaldades artikleid Sitsiilia köögist. Filmimaailmas on ta kuulsust kogunud suurepärase karakternäitlejana. Ta on osalenud rohkem kui sajas filmis ja telesarjas.
Näitlemisest vabal ajal askeldab ta peamiselt oma köögis. Temalt on ilmunud mitu kokaraamatut, neist esimene “Papa Andrea Sitsiilia köök” võitis Columbus Citizens Foundationi kirjandusauhinna. Tema teine kokaraamat kannab pealkirja “Bruculinu, Ameerika”.
Vincenti kutsuti külaliskokaks kokanduskoolidesse üle riigi ja ta esines paljudes kokandussaadetes. Ta oli sarja "La Bella Vita" saatejuht ja kaasprodutsent, kus tutvustas toitu, veine ja head elu. Sarja neli esimest osa valmisid Polizzi Generosas.

Vincent Schiavelli suri 26. detsembril 2005. aastal.

*****

Vincent Schiavelli raamat “Palju ilusaid asju” ei räägi pelgalt sitsiillastest ja nende elust, vaid paneb ka lugejat ennast sitsiillasena tundma. - Danny de Vito

*****

Vincent Schiavelli on suurepärane kirjanik ja näitleja, kuid peale kõige muu on meil ühised juured – me oleme kolmanda põlvkonna sitsiilia-ameeriklased, kelle perekonnad on pärit Polizzi Generosast, mistõttu on see raamat mulle väga südamelähedane. Tema lugudest saavad retseptid ja retseptidest lood, nii nagu tema kirjapandud mälestustel on maitse ja lõhn, tajun ma tema lugudes palju tuttavlikku. Just nagu oleks Polizzi antiikne ajalugu muutunud üheks võlurohuks, mis toob tagasi mu vanavanemad ja maailma, kust nad kunagi lahkusid, minu lapsepõlve kaja, sosinad müütilisest minevikust.  - Martin Scorsese