KOOL PIIRIL

Autor
Raamatu kaas
Lehekülgede arv
376
Mõõtmed
158 x 235
Avaldamise aeg
30.08.2012
Tõlkija
Toimetaja
Hind
17,95 €
Soodushind
6,80 €
Meie veebipoest on raamat otsa saanud!

Tuntud ungari kirjaniku Géza Ottliku (1912–1990) romaan „Kool piiril” käsitleb ühe Ungari piiri äärse sõjakooli sisemaalima. Lugu esitatakse kahe jutustaja, sõjakooli kahe kasvandiku vaatepunktist. Ühe – surnud Medve – mõtted pärinevad käsikirjast, milles ta kirjeldab detailselt kasvandike eluolu ning üritab võimalikult täpselt edasi anda kogu õhustikku. Teine jutustaja on Medve sõber Beebee, kes kommenteerib ja täiendab sõbra käsikirja. Kaks vaatepunkti ja kaks ajatasandit annavad kokku üldpildi. Näeme, kuidas värsked kasvandikud kaotavad piirsituatsioonis järk-järgult oma lapseliku süütuse ja on sunnitud valima: autonoomia, solidaarsus, pugemine või karjainstinkt. Nad õpivad, kuidas pidada vastu vaenulikus maailmas ning kuidas käia säästlikult ringi sõnade ja liigutustega.
Romaan käsitleb moraalseid väärtusi ja on piisavalt üldistusjõuline, et pakkuda unustamatut elamust ning mõtlemisainet tänapäeva lugejale. Ungaris on „Kool piiril” muutunud kultusromaaniks.

Géza Ottlik pärines vanast aadlisuguvõsast. Et ta oli aastail 1923–1926 Kőszegi sõjaväelise reaalkooli kasvandik, on seal hangitud elamused ja kogemused aluseks nii romaani maailmale kui ka kirjaniku mõtteviisile. Ülikoolis õppis Ottlik matemaatikat ja füüsikat ning tegeles atleetika ja bridžiga, hiljem teenis leiba ajakirjanikuna.
Pärast sõda valiti Ottlik Ungari PEN Klubi sekretäriks, tema jutustused, arvustused ja följetonid ilmusid perioodikaväljaannetes. 1948–1957 tõrjuti ta koos paljude teistega kirjanduselust välja, mistõttu elatus ilukirjanduse tõlkimisest. Pärast põlu alt vabanemist ilmusid ühes köites tema lühiromaan „Katused varavalges” (eesti keeles 1988) ja mõned jutustused. 1959. aastal ilmus peateos „Kool piiril”, 1969. aastal jutustustekogu „Minden megvan” („Kõik on olemas”). 1980. aastal ilmus kirjaniku vaimseks elulooks peetud esseede, artiklite, uurimuste ja arvustuste kogumik „Próza”. Postuumselt ilmus 1993. aastal teos „Buda”, mis koosneb katkenditest, ääremärkustest ja märkmetest romaani „Kool piiril” juurde.
Ühes kaasautori Hugh Kelseyga on Ottlik avaldanud ilukirjandusliku bridžiraamatu „Adventures in Card Play” (inglisekeelsena 1979, ungari keelde tõlgitud 1997).
Géza Ottlik on pälvinud mitmeid Ungari kirjandusauhindu.