MÄRKAMATUD MÕRVAD

Raamatu kaas
Lehekülgede arv
196
Mõõtmed
215 x 135
Avaldamise aeg
02.09.2008
Tõlkija
Toimetaja
Hind
11,50 €
Soodushind
4,73 €
Meie veebipoest on raamat otsa saanud!

Argentiina kirjanik Guillermo Martínez sündis 1962. aastal Bahía Blancas. Buenos Airesese ülikooli juures kaitses ta 1985. aastal doktorikraadi loogikas. Samal ajal hakkas Martínez tegelema põhjalikumalt kirjandusega, tegutsedes aastaid paralleelselt matemaatiku ja kirjanikuna. Nüüdseks on autor siiski täielikult kirjandusele pühendunud. Martínez on avaldanud lühijutte, novellikogu ja romaane. Kuulsamad on ehk kaks viimast, 2003. ilmunud “Märkamatud mõrvad” ja 2007. ilmunud “Luciana B. aeglane surm”.

“Märkamatud mõrvad” on esmapilgul klassikaline kriminaalromaan. Argentiinlasest matemaatikatudeng saabub aastase stipendiumiga Oxfordi. Ta üürib tuba põneva minevikuga vanaproua Eagletoni juures, kes leitakse mõne aja pärast oma kodust mõrvatuna. Samal ajal saab matemaatikaprofessor Arthur Seldom sõnumi, kuhu on kirjutatud “Jada esimene” ning matemaatilise jada sümbol. Veidi aja pärast leiab aset järgmine mõrv ning taas saab Seldom sõnumi sümboliga. Tundub, et mõrvad on kavandatud kuulsale loogikule intellektuaalseks väljakutseks. Arthur Seldom võtab väljakutse vastu ja palub noore andeka argentiina tudengi endale appi. Algab võidujooks oletatava mõrvariga, sest tõenäoliselt peatub tapja alles siis, kui Seldom suudab lahendada matemaatilise jada ning pakkuda selle järgmise sümboli.

Martínez juhib tähelepanu inimesele omasele kergeusklikkusele, tema iseenese veenmise võimele ning soodumusele otsida varjatud tähendusi sealt, kus neid ei ole. Sellisena on “Märkamatud mõrvad” enamat kui lihtsalt kriminaalromaan ning politseiuurimisest tähtsamale kohale tõusevad filosoofilised mõtisklused. Nagu ütleb romaani peategelane Arthur Seldom, ei erine kriminaaluurimine kuigivõrd elust endast, kus samuti mängitakse sündmustega klappivate oletustega, võimalike seletustega ja katsetega neid tõestada.

“Märkamatud mõrvad” on tõlgitud enam kui kolmekümnesse keelde ning pärjatud mitme auhinnaga, muu hulgas Argentiina Planeta auhinnaga 2003. aastal. 2008. aastal valmis hispaania režisööri Alex de la Iglesia käe all romaani põhjal film “Oxfordi mõrvad” (The Oxford Murders), kus peaosi mängivad Elijah Wood ja John Hurt.