Sood ja rabad on Eestimaa looduse kroonijuveelideks, millega saame uhkustada Euroopa ja miks mitte ka kogu muu maailma ees: kuna 1960. aastate lõpul pandi piir soode kuivendamisele, on paljud meie looduse uhkused säilitanud oma ürgsuse. Lisaks taime- ja loomaliikidele, kes soodes ja rabades elutsevad, on rabad ka inimestele olulised – nii sügisese jõhvikakorjamise ajal kui ka loodusliku abivahendina stressi maandamisel. Kõik, kes on jalutanud laugaste vahel kulgeval laudteel või siis veetnud öö rabasaarel, võivad seda väidet vaid kinnitada.
Öeldakse, et eestlased on metsarahvas. Tegelikult oleks õigem väljend “rabarahvas”, sest just sood ja rabad on paigad, mis rikastanud meie kultuuri ja vorminud meeli. Lugusid salapärastest laukahaldjatest, kes rabasse eksinuid teelt kõrvale meelitavad, või näkkidest, kes seljaga lauka poole seisjat vette tõmbavad, räägitakse palju. Raba on inimest alati ahvatlenud.
Sellest kaunist fotoalbumist leiab ligi 200 imeilusat värvifotot erinevatest rabadest üle Eesti, pildistatud erinevatel aastaaegadel. Piltidelt leiab ühtaegu nii lummavaid loodusvaateid raba salapärasest vaikelust ja looduse mustritest kui ka lähivõtteid ja portreid rabas leiduvast floorast-faunast. Fotosid täiendavad autori mahlakad tekstid, mis jagavad ohtralt olulist ja vajalikku infot.
JAANUS JÄRVA (1970) on Eesti tuntumaid ja andekamaid loodusfotograafe. Ta on korraldanud mitmeid loodusfotode isikunäitusi, avaldanud oma fotosid ajakirjades ning ilmutanud kaks loodusjuttudega fotoraamatut: „Kes aias, kes aias?“ ja „Eestimaa linnu lennult“.