ETTEVÕTLUSE PIKKUSKRAADID

Kategooria
Raamatu kaas
Lehekülgede arv
226
Mõõtmed
155 x 235
Avaldamise aeg
07.12.2003
Tõlkija
Toimetaja
Hind
15,27 €
Soodushind
1,95 €
Meie veebipoest on raamat otsa saanud!

Globaalse teadmuse nomaad Leif Edvinsson võitles intellektuaalse kapitali arendamise esimeste sammude eest ning nõudis selle mõõtmist ettevõtete aastaaruannetes. Edvinssoni 1997. aastal ilmunud raamat „Intellektuaalne kapital“ (Intellectual Capital, kaasautor Michael Malone) põhineb finantsteenuste firmas Skandia omandatud kogemustel. Edvinsson nimetati 1991. aastal Skandias maailma esimeseks intellektuaalse kapitali direktoriks.

1998. aastal nimetas Suurbritannias tegutsev Brain Trust ta teedrajava töö eest Aasta Ajuks.
Pärast Skandiast lahkumist 1999. aastal asus Edvinsson maailma esimese intellektuaalse kapitali ja teadmusmajanduse abiprofessorina tööle Lundi Ülikoolis.

Teadmusmajanduse esiletõus on juhtinud tähelepanu kasvavatele lahkhelidele tänapäevaste finantsaruandlussüsteemide ja intellektuaalse vara vahel. Tänapäeva suurfirmad joonduvad tavapäraselt ühe mõõdupuu – finantskapitali – järgi. See on ettevõtluse laiuskraad. Paraku pakub viimane meile ainult ühe osa suurest pildist. Puudub teine vajalik koordinaat – ettevõtluse pikkuskraad. Pikkuskraadide – või teisisõnu intellektuaalse kapitali – määramiseks on vaja kasutuskõlblikku meetodit.

Kuhu märgitakse võtmeisiku lahkumine ettevõttest? Kui üks tipptaseme tarkvaraarendaja lahkub isegi nii suurest firmast nagu Microsoft, on see oluline. Kuhu märgitakse üles võtmetähtsusega kliendi kaotamine või võtmetähtsusega projekti läbikukkumine? Mõõdupuu, millest kõik juhid lähtuvad, annab vaid poole vajalikust arusaamast selle kohta, kus me asume ja kuhu suundume.

Intellektuaalne kapital on kombinatsioon inimkapitalist – organisatsiooni liikmete ajud, oskused, taip ja potentsiaal – ja struktuurkapitalist, mis peitub klientuuris, protsessides, andmebaasides, kaubamärkides ja süsteemides.

„Ettevõtluse pikkuskraadides“ näidatakse kätte tee, kuidas seilata läbi ärimaailma rahutute vete ja rahuldatakse vajadus uute mehhanismide, mudelite, mõõdupuude ja metafooride järele, mille abiga võime uuest tegelikkusest kasu saada.

 

(Edvinsson on) inimene, kes on teinud intellektuaalse kapitali varjatud väärtuste paljastamiseks kõige enam. - Fortune Magazine

Leif Edvinssoni pikaaegsete kogemuste põhjal kogutud isiklikud teadmised intellektuaalsest kapitalist on käesolevas raamatus suurepäraselt väljendatud. Väga hariv.    - Ikujiro Nonaka, Hitotsubash’i ülikooli professor raamatu „The Knowledge-Creating Company“ autor.

Lõik raamatust

 

Leif Edvinsson