LOOD UNUSTATUD TALLINNAST

Autor
Raamatu kaas
Lehekülgede arv
208
Mõõtmed
148 x 210
Avaldamise aeg
20.10.2013
Toimetaja
Hind
19,50 €
Raamat on läbimüüdud!

 

See raamat kasvas välja Jaak Juske poolt internetis avaldatud lugudest ja fotodest, soovist tutvustada laiemale lugejaskonnale vanalinna ümbritsevate asumite kujunemislugu, muutumist ajas. Lugeja kutsutakse seitsmele omaaegsetest vanalinna väravatest alguse saavale üllatusterohkele jalutuskäigule. Alustatakse pikima retkega Viru väravast, liigutakse sadama poole ja lõpetatakse ringi kunagisest Karja väravast lähtuva matkaga. Eelkõige on keskendatud neile piirkondadele, mis said tõsiselt kannatada 1944. aasta märtsipommitamises ja on seetõttu kõige rohkem muutunud. Lisaks piirkonna faktirohkele ajaloole on eraldi lühemad lood sealsetest olulisematest ehitistest, tänavatest ja sündmustest. Iga loo juures on fotod, mis aitavad saada parema ettekujutuse kadunud linnaruumist. Paremaks orienteerumiseks kohati tundmatuseni muutunud linnaruumis on lisatud väljavõtted 1930. aasta linnaplaanist.

Esmakordselt on ära toodud 1957. aasta Tallinna kaart, mille avaldamise nõukogude võim omal ajal liigse täpsuse tõttu keelas.

On lihtsalt suurepärane, et aastaid Tallinna poliitikas kaasa löönud Jaak Juske on kirjutanud pealinna ajaloost nii vajaliku ja toreda raamatu, mis minus kui põlises tallinlases nostalgiat äratab. Muidugi ka tänu rohkele pildimaterjalile. Arvasin, et tean oma kodulinnast vaata et kõike, aga raamat pakub palju uut ja huvitavat. Jaak Juske tõestab ka, et kirjutavate inimeste dünastiad ei ole tänapäevalgi haruldus.
Maimu Berg, kirjanik ja poliitik

Mina oma vanavanemaid ihusilmaga näinud ei ole. Küll aga pilte neist. Ja kuulanud nende laste pajatusi, kuidas ja miks maalt linna koliti, mis seal ees ootas ning millisest elust 1940. aastal ilma jäädi. Fotosid vaadates elustuvad ka lahkunud põlvede hääled, suhtumised, isegi lõhnad, mis äärelinnadele iseloomulikud. Raamatust saavad kindlasti inspiratsiooni ja julgustust kõik need, kes on omaaegseid äärelinnu inimlikeks asumiteks muutmas, mõttega 21. sajandi eestluse vundamenti rajades.
Indrek Tarand, ajaloolane ja poliitik

Tallinna kesklinna kujunemislugu on tõeline pähkel. Vahelduvad riigikorrad ja omanikud, ülesehitustöö ja sõjapurustused, vaesus ja rikkus – kõik seisavad püüdluste taga rajada põlise vanalinna ümber nüüdisaegset linna. Kunstiteadlase pojana on Jaak Juskel tähelepanelikku silma märgata linnaruumilisi muutusi, poliitikukogemus on lisanud osava sule sellest jutustamisel, ajalugu aga on armastus. Kokku on sellest sündinud tõesti lugemisväärne raamat.
Mart Kalm, arhitektuuriajaloolane

Elamuste kogumine on õpetlik meelelahutus. Jalutuskäigud tundmatuis ja tuntud paikades on seda otstarvet täitnud juba sajandeid. Jaak Juske hulga piltide ja kaartidega teejuht retkedeks Tallinna kesklinnas annab teada tundmatust ja aitab meelde tuletada unustatut.
Viimane on tähtis. Linnakeskkond muutub kiirete muutuste ajastul pidevalt ja vanad vaated kaovad mälusilmast. Raamatus leidub kümmekonna aasta taguseid fotosid, mille sobitamine meie tänastesse vaadetesse on juba ootamatult raske.
Aga kuidas nägid tallinlased oma linna 50, 100, 200 või 300 aastat tagasi? Tegelikult me seda ei tea, ehkki arvame vastupidi. Vaated, mis fotode või piltidena säilinud, ei paku mitte kohe äratundmisrõõmu. Kas see oli üldse sama linn, hoolimata kohast ja nimest?

Toomas Hiio, ajaloolane

Kauneima raamatu auhind 2012