AcmeFilmApolloStiina

Videviku saaga raamatud

Seda, et „Videvikust“, noore autori debüütromaanist (rääkimata kõiki hämmeldavast tõsiasjast, et autor on mormoon), saab viimaste aastate noortekirjanduse menukite menuk, ei osanud keegi karta ega aimata.

Stephenie Meyer mäletab väga selgelt seda päeva, kui ta alustas Videviku kirjutamist. See oli tema laste esimene ujumistund. Niisiis – kõik algas 2. juunil 2003. aastal. Kuni selle päevani ei olnud ta midagi pikemat kirjutanud, kui mõned lühilood ja ülikooli esseed välja arvata.

Stephenie jutustab oma kodulehel sellest pikemalt ja kellel on huvi kogu lugu teada saada, siis saab seda seal teha. Lühidalt aga intrigeeris teda unenägu, kus kaks noort, üks üsna keskpärase välimusega tüdruk ja üks fantastiliselt kaunis noormees istusid metsavälul ja rääkisid. Mis autorit aga intrigeeris – need kaks olid armumas ja noormees oli vampiir, kes oli hullumas tüdruku vere lõhnast. (Sellest, mis täpselt unenäos juhtus, soovitab autor lugeda „Videviku“ 13. peatükki („Ülestunnistused“).

Tal kulus raamatu kirjutamiseks kolm kuud. Kui raamat oli valmis, hakkas ta uurima selle avaldamise võimalusi ja siis kerkisid tema teele takistused. Takistusi ületama tõukasid tema raamatu tegelased ja usk, et see on väga hea raamat, mida ta tahtis teiste inimestega jagada. Ta saatis erinevatele kirjastustele ja agentuuridele kirju, ja ütleb, et tal ei lähe siiani meelest värinad, kui ta vastuseid ootas. Ta leidis ühe kirjandusagendi kodulehekülje, kes võttis käsikirju vastu ilma soovituskirjadeta – see agentuur on Writers House, üks prestiižikamaid maailmas. Nagu heades muinasjuttudes ikka, oli just parim see, kes head lugu hindas.

Järgnes kaks kuud teksti toimetamist ja parandamist ning raamatut pakuti Little, Browni (üks suuremaid kirjastuskontserne maailmas) kirjastajale Megan Tingleyle, kes tegi pakkumise, millest on võimatu ära öelda. Stephenie meenutab, et tema agent Jodi Reamer lükkas selle suurepärase pakkumise tagasi ja nõudis rohkem. Stepheniel võttis see jalad nõrgaks, sest tema sooviks oli vaid raamatu avaldamine, mitte nii väga raha.

Kuid, kuue kuuga oli unistus saamas teoks ja Little, Brown võttis raamatu avaldada ja sõlmiti leping kolmele raamatule.

Veendumus, et „Videvik“ ei jää Bella ja Edwardi loo ainsaks raamatuks, oli selge juba siis, kui Stephenie kirjutas raamatu epiloogi. Kokku kirjutas ta epilooge kolm, iga üks üle saja lehekülje pikk. Et raamatuid tuleb rohkem, selgus töö käigus.